İyi Laboratuvar Uygulamaları – İLU

İyi Laboratuvar Uygulamaları – İLU nedir?

Klinik çalışmalar dışındaki sağlık ve çevre güvenliği çalışmalarının planlanması, yapılması, izlenmesi, kaydedilmesi, arşivlenmesi ve rapor edilmesi şartları ve yönetim usulleri ile ilgili kalite sistemi.

İLU uygunluk izlemesi: İLU prensiplerine göre uygunluğun doğrulanması amacı ile laboratuvarların periyodik denetlenmesi ve/veya çalışmaların kontrolü.

İLU uygunluk programı: Denetleme ve çalışmaların kontrolü aracılığı ile test laboratuvarlarının İLU’ya uygunluğunun izlenmesi için oluşturulan ayrıntılı programı .

İLU izleme birimi: Test laboratuvarlarının İLU’ya uygunluğunun izlenmesi ve İLU ile ilgili diğer görevleri yerine getirmekten sorumlu birimi (birden fazla birim kurulabilir).

Test laboratuvarlarının denetlenmesi: İLU prensiplerine uygunluk derecesinin değerlendirilmesi için test laboratuvar işlem ve uygulamalarının yerinde incelenmesi. Bu amaçla, denetim süresince laboratuvar yönetim yapısı ve işletime yönelik uygulamaların incelenmesi, teknik personelle görüşme yapılması, verilerin bütünlüğünü ve kalitesinin değerlendirilmesini ve rapor edilmesi.

İLU uygunluk durumu: İLU İzleme Birimi tarafından belirlenen, test laboratuvarlarının İLU prensiplerine uygunluk derecesi.

İyi Laboratuvar Uygulamaları-İlu teriminin İngilizce karşılığı: “Good Laboratory Practices-GLP”

İyi Laboratuvar Uygulamaları – İLU ne demektir, İyi Laboratuvar Uygulamaları – İLU hakkında bilgi, İyi Laboratuvar Uygulamaları – İLU ne anlama gelir, İyi Laboratuvar Uygulamaları – İLU sözlük anlamı nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir