Çikolata

Çikolata nedir?

Kakao ürünleri ile şeker ve/veya tatlandırıcı; gerektiğinde süt yağı dışındaki hayvansal yağlar hariç olmak üzere diğer gıda bileşenleri ile süt ve/veya süt ürünleri ve Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde izin verilen katkı ve/veya aroma maddelerinin ilavesi ile tekniğine uygun şekilde hazırlanan ürün.
İçilebilir çikolata: En az % 25 kakao tozu içinde kurumaddede en az % 20 kakao yağı içeren, kakao tozu ve şeker karışımı.
Yağı azaltılmış içilebilir çikolata: En az % 25 kakao tozu içinde kurumaddede en fazla %20 kakao yağı içeren, kakao tozu ve şeker karışımı.
Kuvertur bitter çikolata: Bileşiminde en az %31 kakao yağı ve en az % 2.5 yağsız kakao kurumaddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kurumaddesi içeren çikolata.
Kuvertür sütlü çikolata: Bileşiminde en az % 2.5 yağsız kakao kurumaddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kurumaddesi içeren, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı en az %31 olan çikolata.
Kremalı çikolata: Bileşiminde en az %5.5 süt yağı içeren sütlü çikolata.
Sütlü çikolata: Bileşiminde en az % 2,5 yağsız kakao kurumaddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kurumaddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kurumaddesi ve en az % 3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolata.
Bol sütlü çikolata: Bileşiminde en az % 20 toplam kakao kurumaddesi, en az %2.5 yağsız kakao kuru-maddesi, az %20 süt kurumaddesi, en az %5 süt yağı içeren, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı en az %25 olan çikolata.
Yağsız sütlü çikolata: Bileşiminde en fazla %1 süt yağı içeren sütlü çikolata.
Beyaz çikolata: Bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kurumaddesi içeren ve en az %3.5’i süt yağı olan çikolata.

Çikolata ne demektir, Çikolata hakkında bilgi, Çikolata ne anlama gelir, Çikolata sözlük anlamı nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir