Biberli Çökelek

Biberli Çökelek nedir?

Yozgat ve İzmir yörelerinde yapılan bir peynir (çökelek) türüdür.

Yozgat Biberli Çökeleği: Yozgat ve yöresinde daha çok evlerde, köylerde yöre insanı  kendi ihtiyacını karşılamak amacıyla yapmaktadır. Biberli çökeleğin rengi, tadı katılan biber türüne değişiklik gösterir. Ayrıca çökelekte biber kokusu vardır. Süt sağıldıktan sonra, temiz bir tülbentten süzülür. Ekşimesi için oda sıcaklığında 2–3 gün bekletilerek, yoğurt gibi bir kalıp tutmaya başladığı an yayığa alınarak yayılır. Yayıklama bitince yağı alınarak, geriye kalan kısmı geniş bir kaba konur ve ateş üzerinde kesilinceye kadar karıştırılır. Oluşan pıhtı, iki parmak arasında yuvarlanacak duruma gelince kestirme işlemi tamamlanmış olur. Kestirilen çökelek hafif soğutulup pamuklu bezden yapılan bir torbaya konarak, fazla suyu alındıktan sonra, tamamen suyunun süzülmesi için üzerine ağırlık konur. 1–2 saat sonra torbadan çıkartılıp tuzlanır. Çökelek biberle karıştırılır. Topraktan yapılmış bir kaba basıp, ağız kısmına bez konarak ters çevirilir. Birkaç ay beklettikten sonra tüketilebilir, istenirse taze olarak da tüketilebilir.

İzmir Biberli Çökeleği: İzmir Biberli Çökeleği ekşitilmiş, yağsız süt ve peynir altı sularının değerlendirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Çökelek içine isteğe bağlı olarak dolmalık ve sivri biberlerin doğranarak konulabilmesi gibi, bütün halinde konulup, plastik bidon yada çömlek içine bastırılarak yapılır. Genellikle İzmir ve yöresinde tercihen evlerde kısa sürede ve taze olarak tüketmek amacıyla yapılmaktadır.

Yöresi: Yozgat, İzmir

Biberli Çökelek ne demektir, Biberli Çökelek hakkında bilgi, Biberli Çökelek ne anlama gelir, Biberli Çökelek sözlük anlamı nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir