Rennin

Rennin nedir?

Süte etki ederek kazeinojeni kazeine çeviren ve peynir pıhtısını oluşturan ve genç buzağıların şirdeninden elde edilen ve sütün özellikle kazeinin koagülasyonunda görev yapan proteolitik bir enzim, kimozin. Kazein önce parakazeine daha sonra da kalsiyum parakazeinata dönüşür ve süt pıhtılaşır. Midede bu olay parakazeinin pepsin enzimi tarafından sindirilmesi ile devam eder. Rennin, peynir yapımında kullanılır.

Ticari peynir mayalarının bileşiminde yer alan rennin sütteki en önemli protein olan kazeini çöktürerek sütün pıhtılaşmasına yol açmaktadır. Memeli hayvanların, anne sütünü sindirim sistemine sokabilmeleri için midede doğal olarak salgıladıkları bir enzim bileşeni olan rennin; memeli hayvanların midesinin bir bölümü olan şırdandan elde edilmektedir.

Yeni doğan kuzu ve buzağılardan elde edilen bu enzimden tarih boyunca peynir mayalamada yararlanılmıştır. Peynir yapımında sütü pıhtılaştırmak için kullanılan bu enzimin yerine artık -çok daha ucuz olduğu için- kimozin enzimi kullanılmaktadır.

Rennin teriminin İngilizce karşılığı: “Rennin”

Rennin ne demektir, Rennin hakkında bilgi, Rennin ne anlama gelir, Rennin sözlük anlamı nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir